Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Keyed Entry (Single Cylinder) Function: Single cylinder keyed entry door hardware is locked and unlocked from the exterior using a key and can be locked and unlocked from the interior using the locking mechanism. Perfect for securing entrances, side doors, and anywhere else that needs a bit more security.
Features:
Exceeds criteria for BHMA Grade 3 certification
All metal craftsmanship ensures long-lasting durability
Handing is reversible for left or right handed doors
Easily installs on standard prepared doors
Includes an adjustable backset and round corner latch
Covered under Sure-Loc’s 5 year finish and limited lifetime mechanical warranties
All necessary mounting hardware is included
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible
Latch Faceplate: Round Corner
Cylinder: 5 Pin KW1
Material: Zinc
Handle Length: 4-5/8″
Handle Projection: 2-3/4″
Product Weight: 3 lbs.
Trim Height: 2-9/16″
Trim Width: 2-9/16″
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Snowbird Collection
Specifications
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Handle Projection | 2.75 in. |
| Trim Height | 2.5625 in. |
| Trim Width | 2.5625 in. |
| Product Weight | 3 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.625 in. |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Handle Material | Metal |
| Material | Zinc |
| Rosette Shape | Round |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Thermostat | Traditional |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Interconnected | No |
| Lever Shape | Wave |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Panic Proof | No |
| Cylinder | 5 Pin KW1 |
| Keyway | KW1 |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Fire Rated | No |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Series | Snowbird |
| Country Of Origin | China |
| Certifications | ANSI |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| 28 Degree Latch | No |
| Cylinder Included | Yes |
| Interchangeable Core | No |
| Color | Flat Black, Vintage Bronze, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones |



Reviews
There are no reviews yet.