Sedona collection from Elements is the epitome of ergonomic. This 4″ overall length concave pull with its pinched center makes it easy to grip while providing stylish visual flair. One tapered cylindrical knob and two additional pull lengths in two other finishes will add a contemporary feel to your space. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality Steel for lasting durability
Coordinates with other items from the Sedona series
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes (1) pull, (1) 1″ screws, and (1) 1-3/4″ breakaway screws
individually wrapped to protect finish and prevent damage
Dimensions:
Center to Center: 3″
Length: 4″
Width: 5/16″
Projection: 1-1/4″
Additional Elements Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Elements Products
Elements Sedona Collection
Specifications
| Product Weight | 0.2116 lbs. |
| Width | 0.3125 in. |
| Center to Center | 3 in. |
| Length | 4 in. |
| Projection | 1.25 in. |
| Center to Center mm | 76 mm |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Quantity | 1 |
| Length mm | 102 mm |
| Projection mm | 32 mm |
| Width mm | 8 mm |
| Material | Steel |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Bar Pulls |
| Handshower | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Sedona |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Sedona |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Satin Bronze, Matte Black, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones |






Reviews
There are no reviews yet.