Storeroom: Storeroom door hardware feature an outside handle that is always locked while the inside handle is always unlocked and free turning. Entry from exterior is only possible via key.
Â
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security requirements
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Schlage’s limited lifetime manufacturer warranty
ADA compliant
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Right
Handle Length: 3-7/8″
Handle Projection: 1-11/16″
Trim Width: 2-3/4″
Trim Height: 2-3/4″
Product Weight: 1.77 lbs.
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner, or Square Corner
Cylinder: 5 Pin C
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Delfayo Collection
Specifications
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Handle Projection | 1.67 in. |
| Trim Height | 2.75 in. |
| Trim Width | 2.75 in. |
| Product Weight | 1.77 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 3.86 in. |
| Concealed Screws | No |
| Function | Keyed Entry, Storeroom |
| Handshower | Right |
| Handle Material | Metal |
| Material | Zinc |
| Rosette Shape | Round |
| Thermostat | Contemporary |
| Handle Style | Lever |
| Handle Design | Delfayo |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Trim Design | Plymouth |
| Lever Shape | Straight |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Panic Proof | Yes |
| Cylinder | 5 Pin C |
| Keyway | C |
| ADA | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Delfayo |
| Fire Rated | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | F-Series |
| Country Of Origin | Mexico |
| Certifications | ANSI, BHMA |
| ANSI Certification | A156.2, A156.39 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Aged Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |











Reviews
There are no reviews yet.