Keypad Entry Function with Auto Lock: This leverset is temporarily unlocked from the exterior with either the keypad or a key and then automatically relocks after five seconds.  From the interior the lever is always free to open the door but does not unlock the leverset. This leverset is ideal for utility closets, storage rooms, basement stairways, cleaning supply closets, etc.
Schlage Works for You
Features:
BHMA Grade 2 security.
Reversible lever, installs on left or right-handed doors.
Ideal for utility closets, storage rooms, basement stairways, cleaning supply closets, etc.
Limited lifetime mechanical and finish warranty. 1 year limited electronics warranty.
Faceplate (Part 16-211): Supplied with 1/4″ round corner, square corner and drive-in faceplates.
Strike Plates (Part 10-063): Supplied with square corner and round corner full lip strike plates (dimensions: 2-1/4″ x 1-5/8″
Keypad Entry with Auto-Lock:
Automatically relocks after 5 seconds; no need to remember to relock the door.
Provides additional layers of keyless security & safety inside your home or office.
Easily replace most existing locks with a screwdriver in about 30 minutes.
No programming required; preset with two user codes so it’s ready to use right out of the box.
Specifications:
Requires 1 9V Battery (included)
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″, Adjustable
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ Through 1-3/4″
Handing: Left, Right, Reversible
5 Pin Schlage C Keyway Cylinder
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Camelot Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Style | Functional |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyless Entry, Electronic Keyless Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Keyway | C123, C |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Rosette Shape | Arch |
| Lever Shape | Scroll, Wave |
| Trim Design | Camelot |
| Handle Design | Accent |
| Insulation Type | Keypad |
| Number of Codes | 19 |
| Remote Access | No |
| Temporary Access | No |
| Usage Monitoring | No |
| Auto-Lock Capable | Yes |
| Lit Keypad | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Accent, Camelot, Electronic Security, Keypad |
| ADA | Yes |
| Series | FE-Series |
| Certifications | ANSI |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| ANSI Certification | A156.5 |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Color | Aged Bronze, Antique Brass, Antique Pewter, Lifetime Polished Brass, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Satin Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |






Reviews
There are no reviews yet.