Features:
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with cabinate hardware from the Twist Collection
Backed by a lifetime warranty for the orginal purchaser
Includes 1 birdcage pull
Dimensions:
Center to Center: 3-3/4″
Length: 4-5/8″
Width: 1-1/4″
Projection: 3/4″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Normandy Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.2 lbs. |
| Width | 1.25 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Length | 4.625 in. |
| Projection | 0.75 in. |
| Center to Center mm | 95 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Quantity | 1 |
| Length mm | 117 mm |
| Projection mm | 19 mm |
| Width mm | 31 mm |
| Base Diameter | 0.5625 in. |
Characteristics and Features
| Material | Steel |
| Thermostat | Traditional |
| Style | Birdcage Pulls, Drop Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Twist |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Normandy |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Pewter |
| Color Tone | Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.