The curved profile of Alvar, from Jeffrey Alexander, is a graceful yet straightforward, contemporary look that is particularly enchanting. This 7″ overall length pull is available in four other pull center-to-center options to accommodate multiple drawer and door sizes to achieve a streamlined, clean configuration. Accent painted or stained cabinets with this beautiful Matte Black pull, or mix in one of the other six finishes on two-toned designs. This pull collection blends well with raised panel, flat panel and Shaker style cabinets. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Alvar collection
8-32 x 1 screw(s) included for easy installation
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull and mounting hardware
Individually wrapped to protect finish and prevent damage
Aging in Place and ADA friendly hand clearance
Specifications:
Center to Center: 6-5/16″ / 160mm
Length: 7″
Width: 3/8″
Projection: 1-1/16″
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Alvar Collection
Specifications
| Width | 0.375 in. |
| Length | 7 in. |
| Product Weight | 0.25 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.0625 in. |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Center to Center mm | 160 mm |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Projection mm | 27 mm |
| Width mm | 10 mm |
| Base Width | 0.375 in. |
| Collection | Alvar |
| Country Of Origin | China |
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Thermostat | Transitional |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Base Material | Zinc |
| Handshower | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Polished Nickel, Satin Bronze, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |














Reviews
There are no reviews yet.