Original cabinet hardware designed by renowned designer Clodagh for Du Verre. Primitive is a bold, geometric pattern and is a Signature Clodagh motif.
Du Verre Hardware is finished by hand. Small variations in the final color may occur. These variations add warmth and beauty to each piece and are not considered a defect. Please keep that in mind when making your selection.
Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Constructed from high quality aluminum for hardware that will last for years
Coordinates with the Primitive Collection
Du Verre offers a limited lifetime warranty
Installation hardware included
Designed for use on large cabinets or appliance applications
Specification:
Length: 16-1/2″
Width: 1-1/4″
Center to Center: 13″
Projection: 2-1/2″
Material: Aluminum
Â
Additional Du Verre Links
Browse all Du Verre Products
Du Verre Primitive Collection
Specifications
| Product Weight | 1.7 lbs. |
| Width | 1.25 in. |
| Center to Center | 13 in. |
| Center to Center mm | 330 mm |
| Length | 16.5 in. |
| Projection | 2.5 in. |
| Quantity | 1 |
| Length mm | 419 mm |
| Projection mm | 64 mm |
| Width mm | 32 mm |
| Material | Aluminum |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Bar Pulls, Appliance Pulls |
| Characteristics | Abstract |
| Bulk Pack | No |
| Handshower | No |
| Collection | Primitive |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Oil Rubbed Bronze, Polished Aluminum, Satin Nickel |



Reviews
There are no reviews yet.