All Trimlite doors come as unfinished wood grain or primed
Features:
This left hand inswing door can be installed as a right hand outswing
This door is FSC Certified
High quality primer makes doors ready to be painted any color
This door is pre-hung and pre-drilled, meaning that has been pre-framed with hinges already installed and bore holes for hardware pre-drilled
Pre-hung doors are easier to install since they have already been hinged and balanced – All you need to do is slide it in, anchor it and seal it
Expertly crafted with a solid wood core with engineered wood stiles and rails
Designed to resist shrinking, splitting, or swelling to ensure lasting value
Comes with a (1) year limited warranty
Please note: For 4-9/16″ jamb sizes, max cut down size is 3-1/2″
Door Dimensions:
Door Height: 81-5/8″
Door Width: 37-1/2″
Door Thickness: 1-3/8″
Additional Trimlite Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Trimlite Products
Trimlite 1-Panel Colonial Collection
Specifications
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | 1-Panel Colonial |
| Country Of Origin | China, Vietnam, Canada |
| Certifications | FSC |
| Outdoor Approved | No |
| Fire Rated | No |
| Product Weight | 76 lbs. |
| Door Thickness | 1-3/8" |
| Door Size (Standard) | 36" W x 80" H |
| Height (Actual) | 81.625 in. |
| Height (Standard) | 80 in. |
| Jamb Size (Door) | 4-9/16" |
| Water Connection | 2x4 |
| Width (Actual) | 37.5 in. |
| Width (Standard) | 36 in. |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Handshower Included | No |
| Door Option | Single Door |
| Handshower | Left |
| Door Style | Colonial Door |
| Bore Hole Configuration | Single |
| Door Construction | Solid Core |
| Door Design | Panel |
| Door Top | Flat |
| Hinge Finish | Black |
| Material (Door) | Wood |
| Number of Hinges | 3 |
| Number of Panels | 1 Panel |
| Panic Proof | Flat |
| Pre-Drilled | Yes |
| Stackable | No |
| Sticking Profile | Ovolo |
| Surface Finish | Primed |
| Color | Primed |





Reviews
There are no reviews yet.