Features:
Constructed of high quality brass for lasting durability
Coordinates with other items from the Optimism series
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 11-5/16″
Length: 14-3/8″
Width: 9/16″
Projection: 1-1/4″
Additional Atlas Homewares Links
Browse all Atlas Homewares Products
Atlas Homewares Optimism Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.5625 in. |
| Product Weight | 3.2 lbs. |
| Length | 14.375 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.25 in. |
| Center to Center | 11.3125 in. |
| Center to Center mm | 287 mm |
| Nominal Center to Center | 11-5/16" (287mm) |
| Projection mm | 32 mm |
Characteristics and Features
| Material | Brass |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Bar Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | Optimism |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Nickel, Polished Chrome |
| Color Tone | Nickel Tones, Silver Tones |





Reviews
There are no reviews yet.