The Santa Fe 2-Panel arch top v-groove interior door presents grooved panels with a subtle arch top. The result is a door that can fit in with several architectural styles like Rustic, Mediterranean or similar, yet stand out on its own. The Santa Fe 2-Panel arch top v-groove design is ideal for a home that is looking to stand out.
Features:
This right hand inswing door can be installed as a left hand outswing
Hollow core option provide price point offering for any home.
High quality primer makes doors ready to be painted any color
Brushed Chrome Hinges provide clean look for any home
6-9/16″ Jamb jambs are designed to fit 2×6 walls
Industry-leading 5 year warranty provides peace of mind.
Specifications:
Backset: 2-3/8″
Door Configuration: 2 Panel
Door Construction: Hollow Core
Door Size (Standard): 24″ W x 80″ H
Door Thickness: 1-3/8″
Handing: Right
Hinge Finish: Brushed Chrome
Hinge Size: 3-1/2 x 3-1/2
Jamb Size (Door): 6-9/16″
Latch Faceplate: Round Corner
Additional Trimlite Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Trimlite Products
Trimlite Santa Fe Collection
Specifications
| Installation Hardware Included | No |
| Handshower Included | No |
| Door Option | Single Door |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Sante Fe |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Limited |
| Outdoor Approved | No |
| Backset | 2-3/8" |
| Door Thickness | 1-3/8" |
| Door Size (Standard) | 24" W x 80" H |
| Height (Actual) | 81.625 in. |
| Height (Standard) | 80 in. |
| Hinge Size | 3-1/2 x 3-1/2 in. |
| Jamb Size (Door) | 6-9/16" |
| Water Connection | 2x6 |
| Width (Actual) | 25.5 in. |
| Width (Standard) | 24 in. |
| Handshower | Right |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Bore Hole Configuration | Single |
| Door Design | Panel |
| Door Top | Flat |
| Number of Hinges | 3 |
| Pre-Drilled | Yes |
| Stackable | No |
| Door Construction | 2 Panel |
| Number of Panels | 2 Panel |
| Hinge Finish | Brushed Chrome |
| Sticking Profile | Ovolo |
| Panic Proof | Flat |
| Color | Primed |





Reviews
There are no reviews yet.