Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Refined Rustic series
Rustic styling has a raw hand forged distressed look
All necessary mounting hardware is included
Covered by a 1 year limited warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 5-1/16″
Length: 7″
Width: 7/8″
Projection: 1-1/8″
Additional Hickory Hardware Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hickory Hardware Products
Hickory Hardware Refined Rustic Collection
Specifications
| Width | 0.875 in. |
| Product Weight | 0.29 lbs. |
| Length | 7 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.125 in. |
| Center to Center | 5.0394 in. |
| Center to Center mm | 127 mm |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Length mm | 178 mm |
| Projection mm | 28 mm |
| Width mm | 22 mm |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Rustic, Traditional |
| Style | Handle Pulls |
| Collection | Refined Rustic |
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Refined Rustic |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Black Iron, Rustic Iron |
| Color Tone | Blacks |












Reviews
There are no reviews yet.