Features:
Beautiful finishes that will make a statement in any room of your home
Quality craftsmanship learned from many years of making cabinet hardware
The Expressions series offers many styles including rustic, contemporary, and eclectic so you can feel confident they have a cabinet knob or pull to match the style of your home
Includes all necessary mounting hardware, making installation quick and easy
Specifications:
Length: 5-3/8″ (136 mm)
Projection: 1-3/8″ (35 mm)
Center to Center: 5″ (128 mm)
Material: Zinc
Includes: one (1) pull and two (2) 8/32 screws
Additional Sizes:
BP78576: 3 Inch Center to Center
BP78596: 3-3/4 Inch Center to Center
BP785128 (This Model): 5 Inch Center to Center
BP785160: 6-5/16 Inch Center to Center
BP785192: 7-9/16 Inch Center to Center
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Richelieu Expression Collection
Specifications
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Collection | Expression |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Prévost |
| Length | 5.375 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.375 in. |
| Center to Center | 5 in. |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Center to Center mm | 128 mm |
| Length mm | 136 mm |
| Projection mm | 35 mm |
| Color | Antique English, Antique Nickel, Brushed Oil-Rubbed Bronze, Nickel |



Reviews
There are no reviews yet.