Features:
High quality finish maintains its appearance over time
Brass construction for durability and premium feel
Coordinates with the Contemporary Collection
Emtek offers a Limited Lifetime Manufacturer Warranty
Includes all necessary mounting hardware for easy installation
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies; producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands. Solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion
Specifications:
Length: 4″
Width: 5/8″
Center to Center: 3-1/2″
Projection: 1″
Material: Brass
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Trinity Collection
Specifications
| Product Weight | 3 lbs. |
| Width | 0.625 in. |
| Length | 4 in. |
| Quantity | 10 |
| Projection | 1 in. |
| Center to Center | 3.5 in. |
| Nominal Center to Center | 3-1/2" (224mm) |
| Center to Center mm | 89 mm |
| Length mm | 102 mm |
| Projection mm | 25 mm |
| Width mm | 16 mm |
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Brass |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Bulk Pack | Yes |
| Style | Handle Pulls |
| Collection | Contemporary |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Trinity |
| Country Of Origin | USA |
| Made in America | Yes |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Nickel |



Reviews
There are no reviews yet.