Features:
Each finish is richly and beautifully crafted for a difference you can see
Every edge, corner, and detail is individually inspected and polished
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with Top Knobs Stainless II collection
Includes a limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Length: 4-1/8″
Width: 7/8″
Center to Center: 3-3/4″
Projection: 1-3/8″
Material: Stainless Steel
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Stainless II Collection
Specifications
| Product Weight | 0.2 lbs. |
| Width | 0.875 in. |
| Quantity | 1 |
| Length | 4.125 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 95 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Projection | 1.375 in. |
| Base Width | 0.875 in. |
| Length mm | 104 mm |
| Projection mm | 34 mm |
| Width mm | 22 mm |
| Material | Stainless Steel |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
| Collection | Stainless Steel |
| Country Of Origin | India |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Stainless II |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Stainless Steel |



Reviews
There are no reviews yet.