Privacy Function: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Features:
Meets BHMA Grade 2 security standards
All-metal construction ensures a high-quality product with long-lasting durability
Handing is reversible for either left or right door applications
Easily install into any standard prepared door
Schlage offers a Limited Lifetime Mechanical and Finish Warranty to the original purchaser
Product Technologies:
BHMA/ANSI Grade 2 certified which indicates excellent performance across a range of residential applications. This product is built from high-quality materials to give you exceptional security.
Installation is easy, all you need is a screwdriver and a little time. The set is designed to fit standard prep doors and most installations should take less than an hour.
A Lifetime Mechanical and Finish Warranty gives you the piece of mind that this product will be looking good and functioning smoothly for as long as you own it.(Finish warranty does not include Oil Rubbed Bronze because it is a living finish and it is expected to patina over time).
These knobs are unhanded and field reversible allowing this knob set to be used for both right and left handed applications with ease and eliminating any chance of getting a wrong handed product.
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 7/8″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Knob Diameter: 2-1/4″
Projection: 2-5/16″
Latch Faceplate: Round Corner or Drive-In
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage F-Series Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Handle Material | Metal |
| Function | Privacy |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner |
| Rosette Shape | Arch |
| Locking Mechanism | Push Button |
| Handle Design | Andover |
| Trim Design | Camelot |
| ADA | No |
| Certifications | ANSI |
| Collection | Andover |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Mechanical |
| Approved for Commercial Use | No |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Backset | 2-3/4", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.3125 in. |
| Handle Height | 2.25 in. |
| Handle Width | 2.25 in. |
| Color | Aged Bronze, Bright Chrome |


Reviews
There are no reviews yet.