Features:
Constructed of solid aluminum, solid stainless steel for durability and dependability
Coordinates with other items from the Aloft collection
Screws included for simple, out-of-the-box installation
Covered by Amerock’s limited lifetime manufacturer warranty
Includes a single (1) pull
Dimensions:
Center to Center: 4-9/16″
Width: 11/16″
Projection: 1-9/16″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Aloft Collection
Specifications
| Product Weight | 0.12 lbs. |
| Width | 0.6875 in. |
| Quantity | 1 |
| Length | 7.75 in. |
| Center to Center | 4.5625 in. |
| Center to Center mm | 116 mm |
| Projection | 1.5625 in. |
| Length mm | 196.85 mm |
| Projection mm | 39.6875 mm |
| Width mm | 17.4625 mm |
| Material | Aluminum |
| Thermostat | Contemporary |
| Solid Construction | Solid Aluminum, Solid Stainless Steel |
| Style | Finger Pulls |
| Bulk Pack | No |
| Collection | Aloft |
| Country Of Origin | Turkey |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Black Chrome, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Nickel |




















Reviews
There are no reviews yet.