All Emtek items are made to order.
NOTE: Polished Nickel Finish Not Available for Modern, Neos and Modern Rectangular Rosettes.
Privacy Function: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside. Emergency release tool included (small pin).
Â
Features:
Made completely from solid brass, ensuring a long lasting and durable product
Symmetrical design allows for installation on both left handed and right handed doors
Each knob is precisely machined and finished to ensure a consistent, uniform product
All mechanical parts are built with precision ensuring long lasting mechanical action
All necessary installation hardware included in box
Five year finish warranty on all finishes with the exception of living finishes
Limited lifetime warranty against material defects and workmanship
Key Product Attributes:
Solid Brass Trim: Many door hardware products are crafted from aluminum or plated steel, but the difference between these lesser metals and solid brass is noticeable the minute you hold them in your hands—solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion, making it the ideal material to construct high quality, reliable door hardware.
Living Finishes: Oil Rubbed Bronze is a living finish. Over time it will change, revealing the subtle metallic accents beneath. This aging takes on the visual characteristics of a unit much older than it really is. Those looking for a vintage look should definitely give this finish some consideration.
Specifications:
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Cylinder: 5 Pin Schlage C
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/4″ to 3″
Knob Projection: 2-1/2″
Knob Diameter: 2-1/4″
Handing: Reversible Left or Right
Latch Faceplate: Square or Round Corner
Material: Solid Brass
Product Variations:
505MDC:Â Dummy Function
510MDC:Â Passage Function
520MDC (This Model):Â Privacy Function
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Modern Disc Collection
Specifications
| Material | Brass, Crystal |
| Thermostat | Modern |
| Handle Material | Crystal, Metal |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Concealed Screws | No |
| Function | Privacy |
| Panic Proof | No |
| Rosette Shape | Rectangle, Square |
| Knob Shape | Flat, Round |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Collection | Configurable |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Modern Disc |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-1/4", 1-3/4", 1-3/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-7/8", 3" |
| Backset | 2-3/8" |
| Handle Height | 2.25 in. |
| Edge Bore | 1" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Handle Projection | 2.5 in. |
| Handle Width | 2.25 in. |
| Color | Flat Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |







Reviews
There are no reviews yet.