Features:
Each finish is richly and beautifully crafted for a difference you can see
Every edge, corner, and detail is individually inspected and polished
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with Top Knobs Aspen II collection
Includes a limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Length: 1-3/8″
Width: 5/8″
Center to Center: 7/8″
Projection: 1-7/16″
Material: Bronze
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Aspen II Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Product Weight | 0.28 lbs. |
| Center to Center | 0.875 in. |
| Center to Center mm | 22 mm |
| Length | 1.375 in. |
| Length mm | 34 mm |
| Projection | 1.4375 in. |
| Projection mm | 36 mm |
| Quantity | 1 |
| Width | 0.625 in. |
| Width mm | 15 mm |
| Base Width | 0.5625 in. |
Warranty and Product Information
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Flat |
| Country Of Origin | India |
| Series | Aspen II |
Characteristics and Features
| Material | Bronze |
| Style | Finger Pulls |
| Thermostat | Contemporary |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Polished Nickel |



Reviews
There are no reviews yet.