Available in multiple lengths and finishes, this solid steel bar pull, from Elements’ Naples collection, is an everlasting design, perfect for a variety of cabinet styles. Use this 12mm diameter bar pull with beveled ends to seamlessly update cabinets and furniture, bringing a modern look to your space. These easy-to-hold pulls and matching “T” knobs can fit any drawer or door for a cohesive overall design, and are available in up to five finishes. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality Steel for lasting durability
Coordinates with other items from the Naples series
Covered by a limited lifetime warranty
Includes (1) pull, (2) 1″ screws, and (2) 1-3/4″ breakaway screws
Individually wrapped to prevent damage and protect finish
Perfect for kitchens, baths, and furniture
Dimensions:
Center to Center: 3″
Length: 5-3/8″
Width: 1/2″
Projection: 1-3/8″
Â
Elements: Bar Cabinet Hardware, Bar Cabinet Handle, Bar Drawer Pull, Bar Pulls, Bar Handles, Black Bar Pulls
Additional Elements Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Elements Products
Elements Naples Collection
Specifications
| Width | 0.5 in. |
| Length | 5.375 in. |
| Product Weight | 0.3678 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.375 in. |
| Center to Center | 3 in. |
| Center to Center mm | 76 mm |
| Nominal Center to Center | 3" (76mm) |
| Length mm | 137 mm |
| Projection mm | 35 mm |
| Width mm | 13 mm |
| Base Diameter | 0.375 in. |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Steel |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Bar Pulls |
| Handshower | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Naples |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Naples |
| Color | Brushed Gold, Dark Brushed Bronze, Matte Black, Polished Chrome, Satin Bronze, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Gold Tones, Nickel Tones, Silver Tones |






Reviews
There are no reviews yet.