Features:
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with cabinate hardware from the Flat Collection
Backed by a lifetime warranty for the orginal purchaser
Includes 1 handle pull
Dimensions:
Center to Center: 18″
Length: 18-7/8″
Width: 7/8″
Projection: 2-1/2″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Aspen Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.875 in. |
| Length | 18.875 in. |
| Product Weight | 1.6 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 2.5 in. |
| Center to Center | 18 in. |
| Center to Center mm | 457 mm |
| Nominal Center to Center | 18" (457mm) |
| Length mm | 479 mm |
| Projection mm | 63 mm |
| Width mm | 22 mm |
| Base Diameter | 0.875 in. |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
Characteristics and Features
| Material | Bronze |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Flat |
| Country Of Origin | India |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Aspen |
| Color | Mahogany Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |


Reviews
There are no reviews yet.