This cylindrical bar pull from Naples is an everlasting design, perfect for a variety of cabinet styles. Use this 22-1/16″ overall length bar pull from Elements to seamlessly update cabinets and furniture, bringing a modern look to your room. These easy-to-hold pulls and matching “T” knobs can fit any drawer or door for a cohesive overall design and is also available in Polished Chrome . Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality solid steel for lasting durability
Coordinates with other items from the Naples series
Individually wrapped to prevent damage and protect finish
Covered by a limited lifetime warranty
Includes (1) pull, (2) 8-32 1″ screws, and (2) M4 1-3/4″Â breakaway screws
Perfect for larger cabinets and drawers in kitchens, baths, vanities, and more
Aging in Place and ADA friendly hand clearance
Dimensions:
Center to Center: 18-7/8″
Length: 22-1/16″
Width: 1/2″
Projection: 1-3/8″
Additional Elements Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Elements Products
Elements Naples Collection
Specifications
| Width | 0.5 in. |
| Length | 22.0625 in. |
| Product Weight | 1.2808 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.375 in. |
| Center to Center | 18.875 in. |
| Center to Center mm | 479 mm |
| Length mm | 560 mm |
| Projection mm | 35 mm |
| Width mm | 13 mm |
| Base Diameter | 0.375 in. |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Material | Steel |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Bar Pulls |
| Handshower | No |
| Mounting Thread | 8-32 |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Naples |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | Yes |
| Series | Naples |
| Color | Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones, Silver Tones |





Reviews
There are no reviews yet.