Kwikset Dakota Single Cylinder Handleset from the Kwikset Series, Exterior Only
The clean lines of the Dakota Handleset lend a casual ambiance to your entry door – security with a flair. This Handleset includes a single cylinder deadbolt that locks/unlocks with a key from the outside and a thumb turn from the inside.
Required installation hardware included with interior pack (sold separately)
Please add this Handle to the cart to see all compatible models.
The latch bolt is operated by a thumb piece outside and the grip inside.
Features a fully adjustable latch & deadbolt to fit all standard door preparations
ANSI/BHMA Grade 3 Deadbolt Security
Patented side locking bar technology offers improved security by protecting against lock bumping, an attack technique used to defeat conventional pin & tumbler locks
Optional kit available for 2-1/4″ thick doors, see product ID 81780
Lifetime mechanical and finish warranty
Full 1″ Solid-Core Throw bolt
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Dakota Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Handle Style | Grip |
| Handle Material | Metal |
| Concealed Screws | No |
| Handshower | Reversible, Left, Right |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Function | Keyed Entry |
| Cylinder | 5 Pin |
| Lock Style | Single Point |
| Mounting | Sectional |
| Keyway | KW1 |
| Panic Proof | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Dakota |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| ADA | No |
| Series | Kwikset Series |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Overflow Height | 17.625 in. |
| Backset | 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4", 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Grip Center to Center | 8.406 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | No |
| Color | Antique Brass, Antique Nickel, Polished Brass, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |







Reviews
There are no reviews yet.