All Emtek items are made to order.
Passage Function: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Features:
Solid porcelain knob gives a premium feel
Reversible handing makes installation easy
Features a square corner latch you install the knob on any type of door
Limited lifetime warranty for the original owner
Product Technologies:
Solid Brass Construction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies—producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands—solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
Specifications:
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/4″ to 3″
Handing: Left, Right, Reversible
Knob Diameter: 2-3/8″
Projection: 2-1/4″
Latch Faceplate: Square Corner, Round Corner, Drive-In
Material: Porcelain, Brass
Product Variations:
805IW:Â Dummy Door Knob Set
810IW (This Model):Â Passage Door Knob Set
820IW:Â Privacy Door Knob Set
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Ice White Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Material | Brass, Porcelain |
| Handshower | Left, Reversible |
| Latch Faceplate | Round Corner, Drive-In |
| Rosette Shape | Arch, Oval, Rectangle, Round |
| Function | Passage |
| Knob Shape | Ball |
| Style | Porcelain |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Porcelain |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Ice White |
| Handle Height | 2.375 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-1/4", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/8", 2-5/8", 3" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.25 in. |
| Handle Width | 2.375 in. |
| Color | Flat Black, French Antique, Lifetime Polished Nickel, Oil Rubbed Bronze, Pewter, Polished Brass, Polished Chrome, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |











Reviews
There are no reviews yet.