All Emtek items are made to order.
Passage Function: Passage door hardware has no locking mechanism. Both the interior and exterior handles are always free making it perfect for hallways, closet doors, and anywhere else a lock isn’t needed. Passage door hardware can also be used in conjunction with a deadbolt to secure a back door or entrance.
Features:
Constructed of solid brass and premium crystal
Non handing design for easy installation
Standard door prep, no advanced tools required
Can be used with round, square, and drive-in latches
Limited lifetime warranty for the original owner
Specifications:
Backset: 2-3/8″ or 2-3/4″
Door Thickness: 1-1/4″ to 3″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Handing Left, Right, Reversible
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner, Square Corner
Projection: 2-3/4″
Knob Diameter: 2-3/4″
Product Variations:
805PC:Â Providence Crystal Dummy Door Knob with Solid Brass Rosette
810PC (This Model):Â Providence Crystal Passage Door Knob with Solid Brass Rosette
820PC:Â Providence Crystal Privacy Door Knob with Solid Brass Rosette
Â
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Providence Crystal Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Material | Brass |
| Handshower | Left, Right |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Rosette Shape | Oval, Rectangle, Round, Square |
| Function | Passage |
| Knob Shape | Ball |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Providence Crystal |
| Handle Height | 2.75 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-1/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8", 3" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.75 in. |
| Handle Width | 2.75 in. |
| Color | Flat Black, French Antique, Oil Rubbed Bronze, Pewter, Polished Brass, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.