Features:
Each finish is richly and beautifully crafted for a difference you can see
Every edge, corner, and detail is individually inspected and polished
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with Top Knobs Tuscany collection
Includes a limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Length: 3″
Width: 5/16″
Center to Center: 2-1/2″
Projection: 1-1/4″
Material: Zinc
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Tuscany Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls, Designer Pulls |
| Width | 0.3125 in. |
| Base Width | 0.5625 in. |
| Length | 3 in. |
| Product Weight | 0.12 lbs. |
| Projection | 1.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Center to Center | 2.5 in. |
| Center to Center mm | 63 mm |
| Length mm | 76 mm |
| Nominal Center to Center | 2-1/2" (64mm) |
| Projection mm | 31 mm |
| Width mm | 7 mm |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Dover |
| Country Of Origin | United Kingdom |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Tuscany |
| Color | Polished Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |



Reviews
There are no reviews yet.