Features:
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with cabinate hardware from the Edwardian Collection
Backed by a lifetime warranty for the orginal purchaser
Includes 1 appliance pull
Dimensions:
Center to Center: 12″
Length: 13-1/16″
Width: 7/8″
Projection: 2″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Edwardian Collection
Specifications
| Width | 0.875 in. |
| Center to Center | 12 in. |
| Product Weight | 1.52 lbs. |
| Length | 13.0625 in. |
| Quantity | 1 |
| Nominal Center to Center | 12" (305mm) |
| Projection | 2 in. |
| Center to Center mm | 304 mm |
| Length mm | 331 mm |
| Projection mm | 50 mm |
| Width mm | 22 mm |
| Base Diameter | 1.0625 in. |
| Thermostat | Traditional |
| Material | Zinc |
| Style | Appliance Pulls |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Edwardian |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Edwardian |
| Color | Brushed Bronze, German Bronze, Oil Rubbed Bronze, Pewter Antique, Polished Chrome, Polished Nickel, Tuscan Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |








Reviews
There are no reviews yet.