Lindos by Elements highlights a meticulous and delicate fluted edge detail that reminds you of twisted rope. This 4-3/8″ overall length pull features rounded closed-ends and is also available in three stylish finishes and an additional length. Two Coordinating knobs are available in either round or oval shape and also display the same decorative edges found on this collection’s pulls. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality material for lasting durability
Coordinates with other items from the Lindos series
8-32 x 1 screw(s) included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Aging in Place and ADA friendly hand clearance
Dimensions:
Center to Center: 3-3/4″
Length: 4-1/2″
Width: 5/8″
Projection: 1-1/8″
Additional Elements Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Elements Products
Elements Lindos Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Handshower | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| ADA | Yes |
| Collection | Lindos |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Lindos |
| Width | 0.625 in. |
| Length | 4.5 in. |
| Product Weight | 0.1489 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1.125 in. |
| Base Width | 0.4375 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 95 mm |
| Length mm | 114 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Projection mm | 29 mm |
| Width mm | 16 mm |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Base Diameter | 0.4375 in. |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |






Reviews
There are no reviews yet.