Features:
Constructed of high quality material for lasting durability
Coordinates with other items from the Capri series
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Dimensions:
Center to Center: 5″
Length: 5-3/4″
Width: 5/16″
Projection: 7/8″
Additional Elements Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Elements Products
Elements Capri Collection
Specifications
Characteristics and Features
| Thermostat | Traditional |
| Material | Zinc |
| Style | Bar Pulls |
| Handshower | No |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Capri |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Capri |
Dimensions and Measurements
| Width | 0.3125 in. |
| Length | 5.75 in. |
| Product Weight | 0.1493 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 0.875 in. |
| Center to Center | 5 in. |
| Center to Center mm | 127 mm |
| Length mm | 146 mm |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Projection mm | 22 mm |
| Width mm | 8 mm |
| Base Diameter | 0.3125 in. |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Brass, Brushed Chrome |
| Color Tone | Brass Tones, Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.