Jeffrey Alexander’s Marlo blends a clean, square shape with a soft, chamfered edge, adaptable to any design scheme in any room. This square 1-1/8″ overall length cabinet knob is available in two additional sizes and pairs confidently with five standard pull lengths as well as an appliance handle. The multitude of size options in both knobs and pulls, combined with four additional distinctive finishes to choose from, means this modern collection can accommodate almost any project. Each item is individually wrapped to protect the item from damage. Attachment hardware is included.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Marlo collection
8-32 x 1 screw(s) included for easy installation
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 knob
Individually wrapped
Specifications:
Length: 1-1/8″
Width: 1-1/8″
Projection: 1″
Additional Jeffrey Alexander Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Jeffrey Alexander Products
Jeffrey Alexander Marlo Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Material | Zinc |
| Style | Square Knobs |
| Handshower | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Marlo |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Width | 1.125 in. |
| Length | 1.125 in. |
| Product Weight | 0.16 lbs. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1 in. |
| Base Width | 0.5 in. |
| Length mm | 29 mm |
| Projection mm | 25.4 mm |
| Width mm | 29 mm |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Nickel |
| Color Tone | Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |











Reviews
There are no reviews yet.