Features:
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with cabinate hardware from the Arched Collection
Backed by a lifetime warranty for the orginal purchaser
Includes 1 designer knob
Dimensions:
Length: 2-1/2″
Width: 3/8″
Projection: 1-1/4″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Sanctuary Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 0.375 in. |
| Base Width | 0.75 in. |
| Length | 2.5 in. |
| Product Weight | 0.1 lbs. |
| Projection | 1.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Length mm | 63 mm |
| Projection mm | 31 mm |
| Width mm | 9 mm |
Characteristics and Features
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Designer Knobs |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Country Of Origin | Thailand |
| Collection | Arched |
| Series | Sanctuary |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Satin Nickel, Flat Black, German Bronze, Oil Rubbed Bronze, Pewter Antique, Polished Chrome, Polished Nickel, Tuscan Bronze |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |










Reviews
There are no reviews yet.