Single Dummy: Single dummy function door hardware utilize this single dummy handle to create a uniform look throughout your home in the areas that do not require mechanical systems. Dummy door hardware is surface mounted with no locking mechanism and are used primarily for the inactive door in a double door installation serving as a pull.
Â
Features:
Constructed of high quality materials for durability and dependability
Installs easily with all necessary mounting hardware included
Covered by Kwikset’s limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Reversible Left or Right
Handle Width: 1-7/8″
Handle Height: 1-7/8″
Handle Projection: 2-3/4″
Trim Width: 2-5/8″
Trim Height: 2-5/8″
Product Weight: 0.27 lbs.
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Polo Collection
Specifications
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Knob |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Round Corner, Drive-In, Square Corner |
| Concealed Screws | No |
| Function | Single Dummy |
| Knob Shape | Ball |
| Rosette Shape | Round |
| Handle Design | Polo |
| Product Weight | 0.27 lbs. |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Height | 1.875 in. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Handle Projection | 2.71875 in. |
| Trim Height | 2.625 in. |
| Trim Width | 2.625 in. |
| Handle Width | 1.875 in. |
| ADA | No |
| Country Of Origin | Mexico |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Polo |
| Series | Signature |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Fire Rated | No |
| Color | Antique Brass, Antique Nickel, Matte Black, Polished Brass, Polished Chrome, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |





Reviews
There are no reviews yet.