Features:
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with cabinate hardware from the Spiral Collection
Backed by a lifetime warranty for the orginal purchaser
Includes 1 handle pull
Dimensions:
Center to Center: 5-1/16″
Length: 6-11/16″
Width: 3/4″
Projection: 7/8″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Nouveau Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Length | 6.6875 in. |
| Product Weight | 0.2 lbs. |
| Center to Center | 5.0625 in. |
| Width | 0.75 in. |
| Projection | 0.875 in. |
| Quantity | 1 |
| Base Diameter | 0.3125 in. |
| Center to Center mm | 127 mm |
| Length mm | 144 mm |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Projection mm | 22 mm |
| Width mm | 19 mm |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Bar Pulls |
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Spiral |
| Series | Nouveau |
| Color | Polished Chrome |
| Color Tone | Silver Tones |



Reviews
There are no reviews yet.