Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Single Cylinder Deadbolt from the FD3 Series
Pamex deadbolts offer the benefit of quality design and workmanship at affordable prices. Without any sacrifice of quality, these value-engineered locksets are built to last. This deadbolt will bring elegance and style to the exterior of any house, to ensure long life, security and richness. Your home will be flattered by the delicate beauty of this deadbolt. The single cylinder function locks and unlocks with a key from the outside and a thumbturn on the inside.
Established in 1985, Pamex Inc. is a manufacturer of builder’s hardware. They provide residential and commercial door locks, bath accessories, door hardware and hospitality accessories to the residential and multi-family industry. Their goal is to offer quality products with excellent price point to all of our customers.
Features:
Solid Brass Cylinder and Housing
Beautiful Transitional Design will complement a Variety of Decors
ANSI A156.2 Grade 3
2-1/8″ Cross Bore with 1″ Edge Bore
Solid Brass Kwikset 5-Pin Keyway
1″ Latch Faceplate with 1/4″ Radius Corner
2-3/8″ Backset with 2-3/4″ Available
2-1/4″ x 1-3/4″ Full Lip Strike Plate with 1/4″ Radius Corner
Fits Doors 1-3/8″ to 2-1/4″ Thick.
Note: Doors 2″ to 2-1/4″ Thick must purchase FEK-D31 Extension Kit
Additional Pamex Links
Browse all Pamex Products
Pamex FD3 Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Function | Keyed Entry |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Keyway | KW1 |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/4", 2-1/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Approved for Commercial Use | No |
| Certifications | ANSI |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| ANSI Certification | A156.2 |
| Color | Matte Black |
| Color Tone | Blacks |


Reviews
There are no reviews yet.