Features:
Includes a single (1) hinge in each order
Constructed of high quality steel for durability and dependability
Covered by Blum’s limited lifetime manufacturer warranty
Self closing function will allow your cabinet door to close firmly and securely
3-way adjustable hinge for easy and customizable installation
Designed for a 95 degree opening angle
Demountable to allow for quick and easy removal of the cabinet door for cleaning or other purposes
All necessary mounting hardware is included
Specifications:
Hinge Mount: Full Inset
Opening Angle: 95
Material: Steel
Installation Type: Clip On
Cup Diameter: 1-3/8″
Bore Distance Min/Max: 3″, 7″
Cup Depth: 1/2″
Mount Centers: 1-3/4″
Product Technologies:
Concealed Hinge: Modernize your kitchen cabinets with a concealed hinge to create a seamless design and a new smooth functionality and feel. It’s important to know your desired overlay measurements and size compatibility before ordering, but once a successful installation is completed, you’ll be amazed at the big difference a small upgrade can make.
Material – Steel: Steel is cheap strong and durable making it a favorite for hinges of all types. Though it is more prone to rusting than solid brass or stainless steel.
BLUMOTION: BLUMOTION is the soft close system from Blum. Whether large or small, heavy or light, BLUMOTION soft closing action keeps doors and drawers from slamming closed. It adapts to various closing speeds and features overload safety which protects the system from damage through use.
Mounting Type – INSERTA™: Blum’s unique INSERTA™ system simplifies installation by using specialized expanding dowels with a push down lever and pre-drilled holes. Once the dowel have been inserted into the holes, just push down the lever to cause the dowels to expand and create a secure fitting. No tools needed once the holes have been drilled.
Additional Blum Links
Browse all Blum Products
Blum CLIP Top Collection
Specifications
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | CLIP Top BLUMOTION |
| Series | INSERTA, CLIP Top 95° |
| Country Of Origin | Austria, Brazil, USA |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Made in America | Yes |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Material | Steel |
| Insulation Type | Clip On |
| Bulk Pack | No |
| Arm Type | Full Cranked |
| Assembly Required | No |
| Hinge Type | Concealed Euro, Inset |
| Adjustable | Yes |
| 3-Way Adjustable | Yes |
| Adjustable Depth | Yes |
| Adjustable Height | Yes |
| Adjustable Side to Side | Yes |
| Cabinet Type | Panel (Frameless), Face Frame |
| Demountable | Yes |
| Hinge Mount | Full Inset |
| Self Closing | Yes |
| Soft Close | No |
| Push to Open | No |
| Quantity | 1 |
| Inset | Full |
| Max Cabinet Door Thickness | 1.1875 in. |
| Opening Angle | 95 |
| Angle | 95 Degrees |
| Bottom Diameter | 3, 7 mm |
| Cup Depth | 0.5 in. |
| Cup Depth mm | 12.7 mm |
| Cup Diameter | 1.38 in. |
| Cup Diameter mm | 35 mm |
| Max Cabinet Door Thickness mm | 30 mm |
| Mount Centers | 1.77 in. |
| Mount Centers mm | 45 mm |
| Overlay | Inset |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |



Reviews
There are no reviews yet.