Double Cylinder Function: The deadbolt is thrown and retracted by a key from either side. As you will not be able to unlock this from the inside without a key, please check your local fire code to ensure this is allowed before purchasing.
Note: Some images of this product may be of single cylinder version of the lock with a thumbturn on the interior rather than a keyed cylinder.
Keep your home safe with this stylish double cylinder deadbolt. Its unique design is the perfect finishing touch to any door. The double cylinder design can only be locked and unlocked by key on both sides.
Deadbolt case is formed with heavy gauge steel
Grade 1 ANSI Rating
Specially-designed reinforcing strike constructed of high grade steel for ultimate strength and durability
The cylinder housing is protected with a free-turning exterior cylinder guard fabricated from solid brass to resist gripping or twisting
Backset adjustable for 2 3/8″ and 2 3/7″
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin Traditional Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Function | Keyed Entry |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Cylinder | 5 Pin C |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Keyway | C |
| Collection | Estate |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Traditional |
| BHMA Certification | Grade 1 |
| Door Thickness | 1-3/4" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 1-5/8" |
| Color | Aged Pewter, American Bronze, Antique Nickel, Distressed Antique Nickel, Distressed Oil Rubbed Bronze, Distressed Venetian Bronze, Lacquered Vintage Brass, Lifetime Graphite Nickel, Lifetime Polished Brass, Lifetime Polished Nickel, Lifetime PVD Satin Brass, Lifetime Satin Nickel, Non-Lacquered Brass, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Satin Black, Satin Brass, Satin Brass and Black, Satin Brass and Brown, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze, Vintage Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |











Reviews
There are no reviews yet.