Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Double Cylinder Function: Schlage double cylinder handlesets require a key to unlock the mechanism on both the interior and exterior sides of the door. Double cylinder locks can pose a safety hazard in times of emergency due to requiring a key to unlock from the inside; please check local codes before installing.
Addison double cylinder handle set with Plymouth Interior Knob
The deadbolt is thrown or retracted by a key from either side.
Door latch is retracted by a thumb piece from the outside or by the inside lever
Bolt automatically deadlocks when it is fully thrown.
Installation should be in accordance with existing codes only, to ensure life safety emergency egress.
For Right or Left handed applications
Solid Brass Exterior Trim
Wrought Brass Interior Trim
Lifetime Limited Mechanical and Finish Warranty
Exterior Handleset Height: 12-7/16″without the deadbolt
Exterior Handle Projection: 3-3/16″
Interior Knob Diameter: 2-1/8″
Interior Rose Diameter: 2-3/4″
Interior Knob Projection: 2-7/8″
Faceplates (Part 12-326): Supplied with 1/4″ Round Corner, Square Corner and Drive-In Faceplates
Strike Plates (Part 10-269): Supplied with a Round Corner Deadbolt Strike (10-116), Square Corner Full Lip Strike Plate (10-026) and Round Corner Full Lip Strike Plate (10-027) with Dimensions of 2-1/4″ x 1-5/8″
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Addison Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Handle Style | Grip |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Shape | Round Flat |
| Function | Keyed Entry |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Style | Contemporary/Modern |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Lock Style | Single Point |
| Mounting | Sectional |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Keyway | C |
| Trim Design | Addison |
| Handle Design | Addison |
| Interior Handle Style | Knob |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| ADA | No |
| Collection | Addison |
| Certifications | ANSI |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | F-Series |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 3.1875 in. |
| Trim Height | 12.4375 in. |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Grip Center to Center | 8.5 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Aged Bronze, Antique Brass, Lifetime Polished Brass, Matte Black, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones |







Reviews
There are no reviews yet.