Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Schlage F62-PLY-SIE Plymouth Double Cylinder Handleset with Siena Interior Knob from the F-Series
The timeless design of the Plymouth works with any style in any room of your home.
Handleset Features
Replaces virtually any existing lock
One-Tool Installation – Installs with just a Phillips screwdriver
ANSI Grade 2 with maximum security features
For Right or Left Handed Applications
Lifetime limited mechanical and finish warranty
Designs and finishes to match any home’s architectural style
Deadbolt Features:
Utilizes the new B-Series deadbolt with increased security and easier installation!
1/2″ of bolt left in housing when bolt is thrown for added kick-in resistance.
Integrated anti-pick shield with Snap and Stay self adjusting tension provides added security and simplifies installation
1″ Edge bore door preparation required for larger bolt housing
Zinc bolt has hardened steel pin inside that spins in response to sawing attacks which prevents cutting or sawing
Bolt diameter is 10% larger than typical bolts for maximum kick-in resistance
Adjustable backset with the industry’s only helical design that locks into place with no adjusting during installation
Works for both 2-3/8″ and 2-3/4″ backsets.
ADA compliant thumb turn
Faceplates (Part 12-326): Supplied with 1/4″ Round Corner, Square Corner and Drive-In Faceplates
Strike Plates (Part 10-269): Supplied with a Round Corner Deadbolt Strike (10-116), Square Corner Full Lip Strike Plate (10-026) and Round Corner Full Lip Strike Plate (10-027) with Dimensions of 2-1/4″ x 1-5/8″
Schlage Updated their model numbers. Below are the Model Conversions:
Old F358 – New F58 Single Cylinder Exterior Handleset
Old F359 – New F59 Single Cylinder Interior Pack
Old F362 – New F62 Double Cylinder Handleset (interior knob or lever usually included and specified in description)
Old F392 – New F92 Dummy Exterior Handleset
Old F394 – New F94 Dummy Interior Pack
Additional Schlage Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Schlage Products
Schlage Plymouth Collection
Specifications
| Thermostat | Transitional |
| Handle Style | Grip |
| Handle Material | Metal |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Shape | Egg |
| Function | Keyed Entry |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Style | Transitional |
| Cylinder | 5 Pin Schlage C |
| Lock Style | Single Point |
| Mounting | Sectional |
| Cylinder Type | Double Cylinder |
| Keyway | C |
| Trim Design | Plymouth |
| Handle Design | Plymouth |
| Interior Handle Style | Knob |
| Adjustable Throughbolt | Yes |
| ADA | No |
| Collection | Plymouth |
| Certifications | ANSI |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | F-Series |
| ANSI Certification | A156.5 |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-5/8", 1-7/8", 2" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Projection | 2.375 in. |
| Trim Height | 12.40625 in. |
| Center to Center | 4, 5.5 in. |
| Grip Center to Center | 8.5 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Aged Bronze, Antique Brass, Antique Pewter, Lifetime Polished Brass, Matte Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Brass, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.