Crisp cool contours and a clean, substantial profile make this Brushed Pewter 1″ diameter knob from Slade a win for any kitchen, bath, or closet. This Elements collection knob is also available in four additional length pulls.
Features:
Constructed of high quality material for lasting durability
Coordinates with other items from the Geneva series
8-32 x 1 screw(s) included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 knob
Individually wrapped to protect finish and prevent damage
Dimensions:
Diameter: 1″
Projection: 1″
Additional Elements Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Elements Products
Elements Slade Collection
Specifications
| Width | 0.98 in. |
| Product Weight | 0.0849 lbs. |
| Diameter | 1 in. |
| Projection | 1 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection mm | 25 mm |
| Width mm | 25 mm |
| Screw Size | 8-32 x 1 |
| Diameter mm | 25 mm |
| Base Diameter | 0.6875 in. |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Traditional |
| Style | Mushroom Knobs |
| Handshower | No |
| Collection | Geneva |
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Geneva |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Brushed Antique Brass, Brushed Oil Rubbed Bronze, Brushed Pewter, Gun Metal, Polished Brass, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Brass Tones, Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |




Reviews
There are no reviews yet.