Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Rift collection
Includes mounting hardware: #8-32 x 1 in. Truss Head Machine Screw & #8-32 x 1-1/2 in. Truss Head Machine Screw
Covered under Amerock’s limited lifetime warranty
Includes a single (1) pull
Intricately crafted with precise detail for lifelong beauty and durability
Dimensions:
Center to Center: 5-1/16″
Length: 5-1/2″
Width: 1/2″
Projection: 15/16″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Rift Collection
Specifications
| Width | 0.5 in. |
| Product Weight | 0.149 lbs. |
| Length | 5.5 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 0.9375 in. |
| Center to Center | 5.0625 in. |
| Nominal Center to Center | 5" (128mm) |
| Projection mm | 24 mm |
| Length mm | 140 mm |
| Thermostat | Contemporary |
| Material | Zinc |
| Style | Handle Pulls |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Collection | Allison Value Hardware, Rift |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Champagne Bronze, Matte Black, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |














Reviews
There are no reviews yet.