Features:
Solid metal construction for long lasting durability
Coordinates with cabinate hardware from the Sydney Collection
Backed by a lifetime warranty for the orginal purchaser
Includes 1 cup pull
Dimensions:
Center to Center: 2″
Length: 3-1/4″
Width: 13/16″
Projection: 1″
Additional Top Knobs Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Top Knobs Products
Top Knobs Sydney Collection
Specifications
Warranty and Product Information
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Sydney |
| Series | Sydney |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
Dimensions and Measurements
| Width | 0.8125 in. |
| Product Weight | 0.22 lbs. |
| Length | 3.25 in. |
| Quantity | 1 |
| Projection | 1 in. |
| Center to Center | 2 in. |
| Center to Center mm | 50 mm |
| Length mm | 82 mm |
| Projection mm | 25 mm |
| Width mm | 20 mm |
| Base Width | 0.8125 in. |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Cup Pulls |
Included Components
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Antique Pewter, Brushed Satin Nickel, Polished Chrome, Polished Nickel, Sable, Umbrio |
| Color Tone | Bronze Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |


Reviews
There are no reviews yet.