All Emtek items are made to order.
Â
Â
Privacy Function: Privacy door hardware features a locking mechanism on the interior for use on bedroom and bathroom doors where locking is needed. The exterior side features a small pin hole to unlock the door hardware from the outside.
Â
Features:
Image shows handle with disk rosette, select your rosette above
Constructed of solid brass for premium feel and durability
Installs on doors with 1-1/2″ to 3″ thickness
Reversible handing installs on both left or right handed doors
Includes round corner, square corner, and drive-in latch faceplates
Covered under a Limited Lifetime Mechanical and 5 Year Finish Warranty
Product Technologies:
Solid BrassConstruction: This product begins with raw bars of solid brass which are heated, and pounded into specially made dies—producing a stronger, more substantial product. The difference between lesser metals and heat forged brass is noticeable the minute you hold it in your hands—solid brass is heavier, smoother, and naturally resists corrosion.
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-1/2″ to 3″
Handing: Reversible, Left or Right
Handle Height: 2-1/4″
Handle Width: 2-1/4″
Handle Projection: 2-1/8″
Latch Faceplate: Round Corner, Square Corner, or Drive-In
Material: Brass
Product Variations:
505LAU: Dummy Door Knob Set
510LAU: Passage Door Knob Set
520LAU (This Model): Privacy Door Knob Set
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Laurent Collection
Specifications
| Thermostat | Modern |
| Material | Brass |
| Concealed Screws | No |
| Function | Privacy |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Knob Shape | Flat, Round |
| Rosette Shape | Rectangle, Round, Square |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Locking Mechanism | Trim Lock |
| Collection | Urban Modern |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| ADA | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Series | Laurent |
| Handle Height | 2.25 in. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-1/4", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8", 3" |
| Handle Projection | 2.125 in. |
| Handle Width | 2.25 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Color | Flat Black, Flat Black / Polished Chrome, Flat Black / Satin Brass, French Antique Brass, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Brass, Satin Nickel, Unlacquered Brass |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |






Reviews
There are no reviews yet.