Features:
Full extension slides allow for easy access to your hampers
Anodized finish is durable and will not wear out with use
Included handles on the bag make removal easy
Drawer slides install and remove with lever action
Includes manufacturer’s 1 year limited warranty
Includes:
Two (2) large black nylon bag
Two (2) drawer slides and frames
Specifications:
Width: 24″ (610 mm)
Drawer Length: 14″ (355 mm)
Height: 21.5″ (546 mm)
Slide Type: Ball Bearing
Extension Type: Full
Material: Aluminum, Nylon
Screw Size: M5 x 10
Screws Included: No
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Synergy Collection
Specifications
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Synergy |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Height | 21.5 in. |
| Width | 24 in. |
| Depth | 14 in. |
| Width mm | 610 mm |
| Extension | 14.188 in. |
| Height mm | 546 mm |
| Depth mm | 355 mm |
| Material | Aluminum, Nylon |
| Insulation Type | Wall Mounted |
| Mounting Type | Side Mount |
| Self Closing | No |
| Soft Close | No |
| Extension Type | Full Extension |
| Disconnect Style | Lever |
| Slide Type | Ball Bearing |
| Handshower Included | Yes |
| Installation Hardware Included | No |
| Color | Matt Aluminum |
| Color Tone | Neutrals |


Reviews
There are no reviews yet.