All Emtek items are made to order.
Keyed Entry (Single Cylinder) Function: This single cylinder handleset is keyed on the exterior with an associated locking mechanism on the inside that can quickly and easily lock or unlock the deadbolt latch. The exterior handle has a thumb plate that depresses to disengage the door latch and the interior handle features a lever or knob. Single cylinder locks are most commonly used to secure entrances to a residence or place of business.
Features:
Solid bronze construction ensuring a lasting and durable product
Finishes gracefully age, revealing the underlying bronze
Installs on standard doors of 1-3/4″ to 2-7/8″ thickness
Left or right handed door configurations
Includes all necessary mounting hardware for easy installation
Emtek offers a Limited Lifetime Mechanical warranty
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Product Technologies:
Solid Bronze Construction: Solid bronze is made with copper and tin. Bronze is known for its appearance, resilienceand durability. Solid bronze is stronger and less brittle than cast iron and resists corrosion.
Specifications:
Backset: 2-3/4″ or 2-3/8″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/4″ to 2-7/8″
Handing: Left or Right
Center to Center: 5-1/2″
Exterior Height: 19″
Interior Height: 10″
Exterior Width: 2-13/16″
Interior Width: 2-13/16″
Grip Projection: 3″
Latch Faceplate: Round Corner or Square Corner
Cylinder: 5 Pin C
Material: Bronze
Product Variations:
450623: Dummy Function Handleset
451623 (This Model): Single Cylinder Handleset
452623: Double Cylinder Handleset
Additional Emtek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Emtek Products
Emtek Rustic Modern Rectangular Collection
Specifications
| Approved for Commercial Use | No |
| Country Of Origin | USA |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime Mechanical |
| Collection | Sandcast Bronze |
| Series | Rustic Modern Rectangular |
| ADA | No |
| Made in America | Yes |
| Fire Rated | No |
| Material | Bronze |
| Thermostat | Modern, Rustic |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Grip |
| Solid Construction | Solid Bronze |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Right |
| Concealed Screws | No |
| Rosette Shape | Rectangle |
| Latch Faceplate | Round Corner, Square Corner |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Locking Mechanism | Thumbturn |
| Panic Proof | No |
| Cylinder | 5 Pin C |
| Keyway | C |
| Lock Style | Single Point |
| Mounting | Full Plate |
| Interconnected | No |
| Removable Core | No |
| Adjustable Throughbolt | No |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Product Weight | 3.32 lbs. |
| Overflow Height | 19 in. |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-3/4", 2-3/8", 2-5/8", 2-7/8" |
| Handle Projection | 3 in. |
| Trim Height | 10 in. |
| Trim Width | 2.8125 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| 28 Degree Latch | No |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | No |
| Color | Flat Black Bronze, Medium Bronze, Tumbled White Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |






Reviews
There are no reviews yet.