One Sided: One-sided deadbolts work via thumb turn or key on one side of the door without any keying or unlatching function on the other side. Often times they are used on panic rooms, dark rooms, or storage rooms, but can be installed anywhere that additional privacy or security is needed.
Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Installs easily will all necessary mounting hardware included
Covered by a limited lifetime manufacturer warranty
Specifications:
Backset: 2-3/8″
Cross Bore: 1-5/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ – 1-3/4″
Handing: Left, Reversible, Right
Width: 2-1/2″
Height: 2-1/2″
Product Weight: 0.8lbs
Latch Faceplate: Square Corner
Additional Kwikset Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Kwikset Products
Kwikset Signature Series Collection
Specifications
| Height | 2.5 in. |
| Width | 2.5 in. |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Product Weight | 0.8 lbs. |
| Projection | 0.84375 in. |
| Backset | 2-3/8" |
| Cross Bore | 1-5/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Thermostat | Contemporary |
| Concealed Screws | No |
| Material | Zinc |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Square Corner |
| Rosette Shape | Square |
| Country Of Origin | Mexico |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Collection | Signature Series |
| Approved for Commercial Use | No |
| Color | Bright Chrome, Matte Black, Satin Chrome, Satin Nickel, Venetian Bronze |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |






Reviews
There are no reviews yet.