Single Cylinder Keyed Entry (Interior Only): Single cylinder interior packs complete the interior mounting of a working mechanical lock set, and require an associated exterior single cylinder trim for installation. This pack only includes a knob or lever for the inside of the door.
Features:
This is an Interior Pack only and should be paired with a Sure-Loc Exterior Handleset
Exceeds criteria for BHMA Grade 3 certification
All metal craftsmanship ensures long-lasting durability
Intended for us with left handed doors
Includes an adjustable backset and round corner latch
Covered under Sure-Loc’s 5 year finish and limited lifetime mechanical warranties
All necessary mounting hardware is included
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Handing: Left
Latch Faceplate: Round Corner
Material: Zinc
Additional Sure-Loc Links
Browse all Sure-Loc Products
Sure-Loc Sage Collection
Specifications
| Thermostat | Traditional |
| Concealed Screws | No |
| Material | Zinc |
| Shape | Scroll |
| Handshower | Left |
| Function | Keyed Entry |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Lever |
| Rosette Shape | Round |
| Panic Proof | No |
| ADA | No |
| Country Of Origin | China |
| Manufacturer Warranty | 5 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Approved for Commercial Use | No |
| Certifications | ANSI |
| BHMA Certification | Grade 3 |
| Series | Sage |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8", 1-5/8" |
| Product Weight | 1 lbs. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Handle Length | 4.375 in. |
| Handle Projection | 2.125 in. |
| Trim Height | 2.625 in. |
| Trim Width | 2.625 in. |
| Cylinder Included | No |
| Color | Satin Nickel, Vintage Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones, Nickel Tones |


Reviews
There are no reviews yet.