The Baldwin La Jolla handleset features geometric precision and minimalistic design which accentuates homes with contemporary style. With a choice of interior lever or knob and trim, the La Jolla handleset is customizable to match one’s personal tastes.
Features:
Tested to exceed ANSI/BHMA Grade 2 security
Solid forged brass construction built to last a lifetime
Includes all mounting hardware for quick and easy installation
Solid brass deadbolt latch with hardened steel roll pin for additional strength and security
Interior comes in same finish as exterior; if split finish is desired, please contact customer service
Accommodates door thickness 1-3/4″ to 2″; up to 2-1/2″ thick door with service part kit (Part Number: 8BR0701)
Covered by Baldwin’s 25 year finish and limited lifetime mechanical manufacturer warranties
Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
Specifications:
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Mounting Center to Center: 5-1/2″
Grip Center to Center: 8-3/8″
Door Thickness: 1-3/4″ to 2-1/2″
Handing: Reversible Left or Right
Cylinder: 5 Pin C
Latch Faceplate: Drive-In, Round Corner, or Square Corner
Overall Height: 12-1/2″
Handle Projection: 2-3/8″
Trim Width: 2-11/16″
Interior Handle Length: 4-1/4″
Product Variations:
SC.LAJxTUB.R.CSR (This Model): Single Cylinder Keyed Entry
DC.LAJxTUB.R.CSR: Double Cylinder Keyed Entry
FD.LAJxTUB.R.CSR: Full Dummy
Baldwin Reserve combines Baldwin’s legacy of quality and craftsmanship with advanced technology to deliver a personalized blend of styles that are more accessible to builders, designers and homeowners. Baldwin Reserve offers a range of Baldwin’s most traditional, contemporary and rustic styles as well as new authentic Baldwin designs inspired by today’s design trends. Mix and match Baldwin Reserve. Personalize your home with a custom configuration that combines Baldwin’s legacy of craftsmanship with a custom look for every architectural style.
Additional Baldwin Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Baldwin Products
Baldwin La Jolla Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Modern |
| Rosette Shape | Square |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Handle Material | Metal |
| Handle Style | Grip |
| Concealed Screws | No |
| Keyway | C |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Latch Faceplate | Drive-In, Round Corner, Square Corner |
| Panic Proof | No |
| Trim Design | Tube |
| Cylinder | 5 Pin C |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Interconnected | No |
| Mounting | Sectional |
| Interior Handle Style | Lever |
| Adjustable Throughbolt | No |
| Lock Style | Single Point |
| Collection | Reserve |
| Approved for Commercial Use | No |
| ADA | No |
| Manufacturer Warranty | 25 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| Series | La Jolla |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Center to Center | 5.5 in. |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Door Thickness | 1-3/4", 1-7/8", 2", 2-1/2", 2-1/4", 2-1/8", 2-3/8" |
| Handle Projection | 2.40625 in. |
| Trim Height | 12.46875 in. |
| Trim Width | 2.6875 in. |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Edge Bore | 1" |
| Grip Center to Center | 8.40625 in. |
| Overflow Height | 12.46875 in. |
| Interior Handle Length | 4.25 in. |
| Cylinder Included | Yes |
| Interior Included | Yes |
| Color | Lifetime Polished Nickel, Lifetime Satin Brass, Satin Black, Venetian Bronze, Polished Chrome, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Brass Tones, Bronze Tones, Nickel Tones, Silver Tones |







Reviews
There are no reviews yet.