Features:
Constructed of high quality materials for lasting durability
Coordinates with other items from the Davenport collection
All necessary mounting hardware is included
Covered by a limited lifetime warranty
Includes 1 pull
Specifications:
Center to Center: 6-5/16″
Length: 7-13/16″
Width: 1-1/16″
Projection: 1-7/16″
Additional Amerock Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Amerock Products
Amerock Davenport Collection
Specifications
| Width | 0.4375 in. |
| Projection | 1.375 in. |
| Length | 7.8125 in. |
| Product Weight | 0.5 lbs. |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Center to Center mm | 160 mm |
| Length mm | 198 mm |
| Projection mm | 37 mm |
| Quantity | 1 |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Width mm | 27 mm |
| Material | Zinc |
| Thermostat | Transitional |
| Solid Construction | Solid Stainless Steel |
| Style | Bar Pulls |
| Bulk Pack | No |
| Collection | Davenport |
| Approved for Commercial Use | No |
| ADA | No |
| Country Of Origin | Thailand |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Installation Hardware Included | Yes |
| Color | Champagne Bronze, Golden Champagne, Gunmetal, Matte Black, Oil Rubbed Bronze, Polished Chrome, Polished Nickel, Satin Nickel |
| Color Tone | Blacks, Bronze Tones, Gold Tones, Neutrals, Nickel Tones, Silver Tones |
















Reviews
There are no reviews yet.