Features:
This Hafele cabinet pull sports an eye-catching, sleek, modern finishÂ
It has an all metal construction, which offers long-wearing durabilityÂ
Contemporary styling will complement other Hafele cabinet hardwareÂ
One year limited warrantyÂ
Specifications:
Length: 4-3/8″ (110 mm)Â
Width: 2-1/4″ (56 mm)Â
Depth: 5/8″ (15.6 mm)Â
Center to Center: 3-3/4″ (96 mm)Â
Material: Zinc
Additional Hafele Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Hafele Products
Hafele Inset Flush Cabinet Pull Collection
Specifications
Dimensions and Measurements
| Width | 2.2057 in. |
| Projection | 0.625 in. |
| Length | 4.3307 in. |
| Center to Center | 3.75 in. |
| Center to Center mm | 96 mm |
| Length mm | 110 mm |
| Nominal Center to Center | 3-3/4" (96mm) |
| Width mm | 56 mm |
Characteristics and Features
| Material | Zinc |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Flush Pulls |
Warranty and Product Information
| Collection | Inset |
| Approved for Commercial Use | No |
| ADA | Yes |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Color | Matt Nickel |
| Color Tone | Nickel Tones |



.jpg)

Reviews
There are no reviews yet.