Features:
Beautifully finished for a difference you can see
Constructed of high quality bronze for long lasting durability
Product is covered by a Limited Lifetime Warranty
Specifications:
Center to Center: 6-5/16″ (160 mm)
Length: 6-7/8″ (175 mm)
Width: 5/8″ (16 mm)
Projection: 1-3/4″ (44 mm)
Material: Bronze
Product Variations:
COPL375P2: 3-3/4 Inch Center to Center Pull
COPL625P2 (This Model): 6-5/16 Inch Center to Center Pull
CODP800P2: 8 Inch Center to Center Pull
Additional Richelieu Links
Browse all Richelieu Products
Specifications
| Width | 0.6299 in. |
| Projection | 1.7323 in. |
| Length | 6.8898 in. |
| Center to Center | 6.3125 in. |
| Center to Center mm | 160 mm |
| Length mm | 175 mm |
| Projection mm | 44 mm |
| Quantity | 1 |
| Nominal Center to Center | 6-5/16" (160mm) |
| Width mm | 16 mm |
| Material | Bronze |
| Thermostat | Contemporary |
| Style | Handle Pulls |
| Approved for Commercial Use | No, Yes |
| Manufacturer Warranty | Limited Lifetime |
| Series | Nevola |
| Color | Copper Bronze, Dark Bronze, Pewter Bronze |
| Color Tone | Bronze Tones |



Reviews
There are no reviews yet.