Two keys will be shipped per lock. Three or more items keyed alike will ship a total of 6 keys
 Single Cylinder Function: Single cylinder deadbolts are keyed on the exterior with an associated thumb turn on the inside that can quickly and easily lock or unlock the latch mechanism. Single cylinder locks are most commonly used to secure entrances to a residence or place of business.
Functions:
Heavy duty BHMA security grade 2 deadbolt
Constructed of solid brass for a beautiful deadbolt
Fully reversible for left or right handed doors
Includes an adjustable backset and a 1″ round corner narrow faceplate
Limited lifetime warranty on mechanical parts and ten year warranty on finish
Meets the requirements for the American’s with Disabilities Act (ADA)
Product Features:
Material – Solid Brass: Solid brass is made from copper and zinc and is prized for its resilience, durability, and beauty. Solid brass can always be polished back to its original sheen and is highly resistant to rusting. Solid brass is often available in finishes that other hinge materials are not.
Specifications:
Cross Bore: 2-1/8″
Edge Bore: 1″
Projection: 1″
Backset: Adjustable 2-3/8″ or 2-3/4″
Door Thickness: 1-3/8″ to 1-3/4″
Latch Faceplate: Round Corner
Additional Functions:
DB5420: Double Cylinder
DB5410 (This Model): Single Cylinder
Additional Copper Creek Links
View the Manufacturer Warranty
Browse all Copper Creek Products
Copper Creek Heavy Duty Collection
Specifications
| Material | Brass |
| Thermostat | Traditional |
| Concealed Screws | Yes |
| Function | Keyed Entry |
| Handshower | Left, Reversible, Right |
| Rosette Shape | Round |
| Cylinder | 5 Pin KW1 |
| Cylinder Type | Single Cylinder |
| Keyway | KW1 |
| Latch Faceplate | Round Corner |
| Solid Construction | Solid Brass |
| Removable Core | No |
| Approved for Commercial Use | No |
| Collection | Heavy Duty |
| Manufacturer Warranty | 10 Year Finish, Limited Lifetime Mechanical |
| ADA | Yes |
| Series | E |
| Certifications | ANSI, UL |
| BHMA Certification | Grade 2 |
| Fire Rated | No |
| Door Thickness | 1-1/2", 1-3/4", 1-3/8" |
| Backset | 2-3/4", 2-3/8", Adjustable 2-3/8" or 2-3/4" |
| Cross Bore | 2-1/8" |
| Edge Bore | 1" |
| Cylinder Included | Yes |
| Color | Polished Stainless |
| Color Tone | Stainless Steel |


Reviews
There are no reviews yet.